Inteligentne rozwiązania dla managera floty

Coraz więcej osób próbuje swoich sił w charakterze managera floty. I trudno się temu dziwić – flot aut w firmach przybywa i ktoś musi nimi zarządzać. Do bycia fleet managerem nie potrzeba też specjalistycznych studiów, choć oczywiście absolwenci zarządzania mają z reguły przewagę nad innymi aplikantami. Managerowie floty, by dobrze sprostać wyzwaniom powinni umieć posługiwać się nowoczesnymi technologiami takimi jak monitorowanie gps.

Dziś nie da się dobrze funkcjonować w życiu zawodowym nie będąc gotowym na uczenie się nowych rzeczy i odpowiadanie na nowe wyzwania. Dotyczy to także fleet managerów. Zmieniają się trendy w zarządzaniu, zmieniają się też technologie stosowane w samochodach, zmiany obejmują też urządzenia monitorujące. Nie chodzi o to by od razu rzucać się na wszelkie nowinki, ale warto wiedzieć co w trawie piszczy choćby po to by potem móc dobrać sobie to co akurat w danej sytuacji pasuje do naszej floty.

GPS czyli Główny Pomocnik Specjalisty

W tej chwili trudno wyobrazić sobie zarządzanie flotą pojazdów bez korzystania choćby z podstawowych rozwiązań z zakresu monitoringu. W większości dużych firm monitorowanie gps to naprawdę standard. Na czym ono polega? Technologia gps pozwala nie tylko monitorować pozycję pojazdów i rysować przebyte przez nie trasy. Nowoczesne narzędzia oparte o gps potrafią wysyłać do fleet managera specjalne alerty – wedle wcześniejszych konfiguracji. Dlatego manager floty dowie się np. o sytuacji w której samochód XYZ wyjeżdża poza przykazany obszar. Jakie korzyści czerpie manager floty, który umiejętnie korzysta z monitoringu? Na pewno pozwala on efektywniej zarządzać pojazdami i obniżyć wydatki na paliwo, w dłuższej perspektywie umożliwia też obniżenie kosztów eksploatacji aut.

Czynnik ludzki!

Zadaniem fleet managera jest nie tylko wdrożenie w firmie systemu gps i opieka nad nim. Manager powinien też dokonać właściwego wyboru w zakresie dostawcy usług monitorowania. Tych nie brakuje. Jak znaleźć dobrego dostawcę? Warto przejrzeć oferty kilku firm, wykonać kilka telefonów, nie zaszkodzi też spytać o zdanie innych, znajomych fleet managerów o ich doświadczenia. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać możliwie szerokie spektrum opinii – zawsze można też zobaczyć jakie opinie dana firma ma w internecie. Pamiętajmy też, że zachwyt nad technologią nie powinien przesłonić fleet managerowi ludzkiego aspektu zarządzania flotą – to w końcu także zarządzanie ludźmi – i należy wziąć to pod uwagę przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji.

You may also like...

Dodaj komentarz