GPS – technologia, która wspiera

Świat technologii rozwija się bardzo szybko. Przybywa nie tylko nowych rozwiązań – także już znane systemy i rozwiązania zyskują nowe zastosowania. Ciekawym przypadkiem, który dobrze opisuje tę prawidłowość jest GPS – czyli kosmiczna technologia, która zeszła pod strzechy i robi furorę!

Jak informuje portal flotis.pl technologia gps to nie tylko monitoring floty, choć o nim też napiszemy. To przede wszystkim wygoda i szybkość a także bezpieczeństwo. Życie bez technologii gps byłoby o wiele trudniejsze. Kto korzysta z gps najczęściej? Praktycznie każdy! Nie wierzysz? Przeczytaj sam i ochroń psa (i siebie) przed zagubieniem.

Chwila dla teorii

GPS to skrót od „Global Positionig System” to system nawigacji satelitarnej opracowany przez departament obrony Stanów Zjednoczonych. System ten zbudowany jest z 3 komponentów: po pierwsze z satelitów, po drugie ze stacji kontrolnych obecnych na ziemi, po trzecie z odbiorników sygnałów będących w ręku użytkownika. Jak działa ten system? W skrócie jego funkcjonowanie opiera się na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Wiedza na temat prędkości fali elektromagnetycznej oraz informacje na temat czasu wysłania sygnału pozwala na obliczenie odległości odbiornika satelitów.

nawigacje-gps

Na co dzień dla psa

Zastosowanie technologii GPS na co dzień najczęściej obserwują kierowcy korzystający z nawigacji. Dojazd do celu nie wymaga już wertowania map a jedynie słuchania wskazówek nawigacji. Oczywiście – nawigacja nie powinna być traktowana przez kierowcę jako zwolnienie z myślenia. Technologia pomaga też odnaleźć np. zaginione osoby (umożliwia to np. lokalizator gps w telefonie komórkowym). Z GPS korzystają też…właściciele pupili. Kto przeżył zaginięcie psa czy kota wie ile nerwów kosztuje. Z pomocą przychodzą dostarczyciele urządzeń lokalizacyjnych dla zwierząt umieszczone w obrożach.

Dla firmy

Systemy GPS można potkać praktycznie w każdym sektorze gospodarki. A widać to najlepiej jeśli spojrzy się na floty firmowych pojazdów. Przedsiębiorstwa i rożnego typu organizacje coraz częściej decydują się na implementacje czego takiego jak monitoring floty. Dlaczego? Bo pozwala to obniżyć koszty generowane przez pojazdy. Mało tego – dane, które można otrzymać z systemu pomagają usprawnić pracę floty i efektywne wykorzystanie pojazdów. Przekonali się o tym fleet managerzy. Dla nich korzystanie z monitoringu gps to chleb powszedni i po prostu standard. Koszty? Coraz niższe z uwagi na dużą liczbę dostarczycieli oprogramowania. Nic tylko spróbować i korzystać z dobrodziejstw technologii. Ciekawe co jeszcze przyniesie w tym temacie przyszłość! Przekonamy się pewnie niebawem!

Źródło flotis.pl

You may also like...

Dodaj komentarz