Co szef floty wiedzieć powinien – podręcznik dla sprytnych

Jesteś managerem floty? Myślisz, że wiesz już o niej wszystko? Nie tak prędko – rzeczywistość pedzie do przodu i to co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe dziś jest już codziennością. Uzupełnij wiedzę zanim zrobi to konkurencja.

Wiesz co to jest gps, ale czy zdajesz sobie sprawę czym jest monitoring pojazdów+? Możliwe, że nie, bo rzeczywistość w branży zmienia się błyskawicznie i fakt, faktem – trudno nadążyć. Do tego trzeba zmierzyć się z nowym trendem w zarządzaniu flotą – trendem, który skupia się na budowaniu relacji z pracownikami firmy. Ale po kolei.

Monitoruj jak profesjonalista

Najpierw monitoring – obecnie prawie każdy fleet manager kontroluje w ten sposób flotę, i to na technologi gps opiera zarządzanie samochodami firmowymi. Kontrolowanie wydatków na paliwo przynosi wymierne efekty a załoga pewnie dawno przyzwyczaiła się do tego typu rozwiązań. Przy obecnym postępie technicznym hitem są jeszcze bardziej rozwinięte systemy takie jak monitoring pojazdów+, które pozwalają na dokonywanie precyzyjnych pomiarów, generowanie raportów i jeszcze do tego wysyłanie alertów.

Negocjuj i walcz o swoje

Dobrym rozwiązaniem dla floty są także negocjacje i research. Koszty paliwa, mycia i konserwacji aut można obniżyć – nie tylko na drodze negocjacji, ale też poprzez zmianę dostawcy. Wykorzystać można też potencjał zakupów grupowych czy doświadczenie znajomych. Im większa flota, tym większe mamy pole do negocjowania rabatów, upustów i innych atrakcyjnych korzyści. Warto pamiętać, że auta służbowe są de facto powierzchnią reklamową – oklejone barwami firmy będą ją reklamować. Oczywiście takie ozdobienie auta będzie kosztować jednak z drugiej strony – przy całości wydatków ponoszonych na flotę nie jest to ogromna suma.

Na kozetce u fleet managera

Coraz większe znaczenie ma w zarządzaniu flotą mają relacje międzyludzkie. Fleet manager musi być nie tylko analitykiem danych i zarządcą ale także po cześć przychologię. To on odpowiada przecież za nauczenie pracowników właściwego korzystania z pojazdów, to on musi czasem ich zdyscyplinować i podejmować nie zawsze popularne decyzje. Dlatego też fleet manager robiący podyplomówkę z zakresu psychologii nie jest już niczym dziwnym. Relacje międzyludzkie – nawet a może zwłaszcza wśród samochodów mają ogromne znaczenie. Dobra współpraca i zrozumienie w zespole przekładają na dobre wyniki.

Prawe prawo

Zwróćmy też uwagę na kwestie prawne – fleet manager musi znać nie tylko prawo drogowe, ale też podatkowe (zakup aut, rozliczanie zakupu paliwa etc). Oprócz tego manager floty odpowiada zwykle na przygotowanie regulaminu korzystania z aut służbowych. Musi dołożyć wszelkich starań aby regulamin obligował kierowców do szanowania samochodu oraz przestrzegania przepisów.

You may also like...

Dodaj komentarz